Instrukcje,  Kanzashi,  Pozostałe

Technika – tuszowanie płatków.

Witajcie.

Wiele pytań dostałam w związku z cieniowanymi płatkami kanzashi. Przeglądając wiele grup na facebook’u oraz innych stron zauważyłam, iż jest kilku twórców korzystających z tej techniki, ale nikt z nich nie chce ujawnić tajemnicy cieniowanych płatków. Z racji iż zawsze wychodzę na przód tajniakom – postanowiłam zdradzić mój sposób na wykonanie cieniowanych płatków, z których można wyczarować niesamowite rzeczy. Zapraszam na krótki opis techniki cieniowania.

opaska - sakura mini

Tak jak wcześniej napisałam – nie widzę powodów dla których miałabym nie udostępnić swojej wiedzy. Mój blog jest po to aby własnie zdradzić wszelakie tajniki i metody wykonywania kanzashi i wierzę, że ten sekret również chcieliście poznać.

Wiele pytań dostałam w tej sprawie i co prawda z dużym opóźnieniem publikuję wpis, ale sądzę, że będzie mi to wybaczone. Instrukcja w dwóch zdjęciach dosłownie.

przygotowanie

Przygotowałam jeden płatek przykładowy z kwadratu 6×6 cm. Używam tuszu do stempli formy Noris tylko dlatego, że innego nie było w sklepie. Posiadam na stanie cztery kolory tego tuszu: czerwony, zielony, niebieski i fioletowy. Najbardziej lubię tuszować czerwonym.

Do tuszowania używam zwykłej gąbki do mycia naczyń, którą można zakupić w każdym sklepie gospodarczym. Dobrym narzędziem jest też pędzel gąbkowy, ale z racji, że moja garnkowa gąbeczka spełnia swoje zadanie wyśmienicie – to nie używam pędzla. Nie mniej jednak niebawem się na nie przerzucę.

[fruitful_alert type=”alert-block”]RADA: Tuszowanie materiału polega na lekkim zabarwieniu. Nie dopuśćcie do tego aby nadmiar tuszu wsiąkał w materiał.[/fruitful_alert]

Zaczynamy tuszowanie. Na gąbeczkę nanosimy bardzo małą ilość tuszu – prawie znikomą i na kawałku zbędnego materiału odciskamy aby tusz równomiernie się rozprowadził na gąbce a nadmiar jego wsiąkł w materiał. Następnie lekkimi ruchami „muskamy” płatek lekko zabarwiając go tuszem.

cieniowanie

[fruitful_alert type=”alert-block”]RADA: Jeśli macie gąbkę mocno nasączoną tuszem to zostawcie ją na wierzchu do następnego dnia. Lekko podsuszony pędzel gąbkowy lub gąbka dobrze cieniuje i można uzyskać efekt przejściowy z odcieni.[/fruitful_alert]

Pierwszy krok to lekkie zabarwienie płatka tych powierzchni, które mają być kolorowe. Wyraźnie zaznaczam krawędź płatka a boki cieniuję na bardzo delikatny kolor. Jeśli chcę uzyskać gdzieś głębsze kolory nasączam ponownie gąbkę tuszem i lekko cieniuję większą ilością tuszu. Kolor staje się głębszy i wyraźniejszy a dzięki temu uzyskujemy płynne przejście między kolorami.

[fruitful_alert type=”alert-block”]RADA: zawsze zaczynaj od najjaśniejszych kolorów przechodzenie z koloru mocnego w lekki jest płynniejsze. [/fruitful_alert]

Oto cała tajemnica cieniowania płatków. Na koniec kilka rad dla początkujących. Nie bójcie się tuszu do stempli. Jeśli nie wsiąknie za dużo w materiał to nie powinno być kłopotu – jednak jeśli wsiąknie można się liczyć z jego odbarwianiem w przypadku wilgoci. Dlatego dozowanie tuszu jest bardzo ważne – mamy lekko nadać kolor a nie zamoczyć płatki w tuszu.

Na rynku dostępne są specjalne tusze do farbowania tkanin. Cenowo oczywiście troszkę droższe od tych do stempli, jednak na sam początek dla uczącego się to ten rodzaj tuszu powinien wystarczyć. Osobiście również uczę się precyzyjnie tuszować satynę i wciąż nie jest idealnie. Jednak, gdy będę zadowolona z efektów i precyzji w tym temacie – przerzucę się na tusz do tkanin. Większa dostępność kolorów z pewnością i przede wszystkim profesjonalizm a o to mi chodzi, aby być profesjonalistą.