Instrukcje,  Kanzashi,  Moje prace,  Osobiste,  Pozostałe

Pakujemy prezent – instrukcja.

Dostałam jakiś czas temu zapytanie odnośnie wykorzystywania kanzashi w artystycznym sposobie pakowania prezentów. Tak. Jest jak najbardziej przydatne i przyznam szczerze bardzo lubię ozdabiać prezenty kwiatami kanzashi. To uniwersalne kwiaty, jak już kiedyś wspomniałam i mogą posłużyć do wszystkiego – również do prezentów. Istnieją punkty pakunkowe w różnych sklepach typu – hipermarket, gdzie na życzenie klienta pakują prezenty i je ozdabiają. W sumie sposób łatwy jednakże kosztowny – wszystko zależy od wielkości prezentu i łatwości jego spakowania. Ogólnie cena odstrasza, często zapakowanie prezentu kosztuje więcej niż jego zawartość. Zapewniam, że samodzielne pakowanie to fajna zabawa. Pokażę Wam jak to zrobić, a przy okazji troszkę zaoszczędzić.

Przygotowania niezbędnych rzeczy do pracy zaczynam od zrobienia imbryczka zielonej herbaty i zgromadzenia potrzebnych materiałów takich jak – papier pakunkowy, nożyczki, taśma klejąca oraz oczywiście prezent. Mój pomocnik jest już na miejscu – bez niego nie byłoby pracy. Na początku musimy ocenić czy pudełko nie jest uszkodzone. W przypadku, gdy jest jakiś niewielki uszczerbek można spokojnie to zignorować jednak jeśli pudełko się „rozchodzi” warto je posklejać taśmą. 

Szacujemy rozmiary i wybieramy papier. Postawiłam na niebieski i srebrny. Jeśli chodzi o papiery – są różne. Pomijając fakt gramatury samego papieru zwracajmy uwagę na jego wielkość. Papiery zazwyczaj sprzedawane są w rolkach o różnych wymiarach. Kolorystyka też ma znaczenie i uzależniona jest od tego dla kogo jest prezent (mężczyzna lub kobieta), w jakim jest wieku oraz jaka to okazja.

Prezent dla Kobiety.

Wachlarz kolorystyczny jest tak wielki, że w skrócie można jedynie powiedzieć – każdy kolor pasuje. Począwszy od bieli, kremu po błękity, granaty, zielenie, czerwienie, szarości, w motywy kwiatowe, gładkie, w kratkę… dosłownie – wszystko. Kobieta bardziej zwróci uwagę na dodatki niż sam papier. Jednak patrząc całościowo wszystko musi do siebie pasować. I tutaj w grę wchodzą już kwiaty kanzashi. Starajmy się patrzeć na prezent całościowo. Jeśli wybieramy papier kwiecisty nie ma sensu ozdabiać go jeszcze kwiatami. Pamiętajmy, że przesada nie jest estetyczna a efekt końcowy może wyglądać jak niewyplewiona rabatka kwiatowa. Dlatego przy papierach bardziej pstrokatych proponuję skupić się na samej fikuśnej formie pakowania.

Prezent dla Mężczyzny.

W przypadku Panów mamy nieco gorzej. Jak wyżej kolorystyka była dowolna tak tutaj musimy być bardziej ostrożni. Niby to tylko prezent, ale jednak świat został zaprogramowany w sposób, że niektóre rzeczy nie pasują do facetów. Odpadają róże i cukierkowe kolory jeśli mężczyzna jest starszy – proponuję stonowane kolory i ewentualnie ozdabiać motywami kwiatowymi w kontrastowych barwach. W przypadku młodszych mężczyzn można poszaleć z wariacjami kolorystycznymi – tak prawdę mówiąc mało z nich zwraca uwagę na papier i opakowanie. Nie mniej jednak w reklamówce też nie wypada zanieść – chyba, że to zgrzewka piwa 🙂 tego typu prezenty nie wymagają opakowania 🙂 liczy się ilość a nie jakość opakowania.

Mamy już wybrany papier. Pudełko przeszło odbiór inspektora Kota i możemy przystąpić do pakowania. Jeśli chodzi o ilość papieru nie bójcie się mieć go więcej. Łatwiej go zawinąć lub przyciąć niż potem się zastanawiać co zrobić gdy go braknie. Przymierzam papier do krawędzi pudełka i odmierzam zapas ok 1/2 szerokości pudła. Obcinam papier starannie i zaczynamy zawijanie i składanie. Od strony cięcia (tej gdzie leży taśma klejąca) zaginamy na pudełko, przyklejamy na środku i zakładamy papier wyrównany wcześniej do krawędzi pudła. Będę robiła w formie wachlarzy opakowanie więc, przesuwam pudełko maksymalnie do jednej krawędzi w taki sposób aby papier po zgięciu zakrył całą boczną ścianę kartonu (zdjęcie 3). Starannie zaginam boki a koniec składam do środka i zaklejam taśmą. Nie bójcie się używać taśmy w kilku miejscach. Tak mamy zrobioną podstawę naszego prezentu. 

Zawijamy wachlarze. Na drugim końcu jest wystarczająco dużo papieru aby zrobić z niego wachlarze. Zaginamy boki zgodnie z kształtem pudełka i formujemy zgięcia na bokach. Za pomocą taśmy sklejam odstający papier i możemy zacząć składanie wachlarza. Do pomocy przyda się stara linijka na jej bazie składam harmonijkę. Na tym etapie ważna jest staranność i dokładność, ponieważ gdy rozłożymy później wachlarze – będą widoczne nierówne zagięcia. Przy pomocy kleju na gorąco ułatwiam sobie przyklejanie harmonijki. Dwa rogi składam do środka i powstają nam dwa małe wachlarze. Jeśli oba końce złożonej harmonijki złączymy razem – powstanie duży wachlarz.

Mamy zakończony proces pakowania. Jeszcze trochę ozdób i prezent gotowy. Do wykonania ozdób użyłam wstążek satynowych w trzech kolorach – biały, błękitny oraz srebrny (dwa rodzaje). Z dużej srebrnej (5cm) zrobiłam kwiat kaznashi a pozostałe posłużą jako baza. Przyklejam wszystkie wstążki klejem na gorąco i doklejam nasze kanzashi. Do tego kilka dodatków jak siatka chabrowa perełki na żyłce i wieka perła w środku kanzashi.

Inspektor Kot oczywiście musi sprawdzić jakość wykonanej pracy oraz wystawić opinię. Ostatnie poprawki  perełek na żyłce dokonane przez Inspektora Kota i prezent gotowy.