Instrukcje,  Moje prace,  Pozostałe

Moje pierwsze kanzashi-tukan

Witajcie. Dostałam kilka pytań w jaki sposób zrobić kwiat kanzashi i jak przymocować go na tukan. Postanowiłam pokazać Wam jak szybko i sprawnie zrobić samemu kanzashi korzystając z  takiego gotowego zestawu, w którym znaleźć można wszystkie niezbędne komponenty do zrobienia tukana wraz z dokładną instrukcją. Według tej instrukcji możecie wykonać ozdobną spinkę również ze swoich dostępnych materiałów. Ja korzystam z gotowego zestawu, który zawiera wszystkie niezbędne materiały i komponenty do wykonania takiej ozdoby. Taki zestaw można nabyć w sklepie online Kanzashi.pl

zawartość zestawu

zestaw startowy tukan 11

Do przygotowania spinki będziemy potrzebowali oczywiście materiał i tukan. Mam przygotowane:

– czarny i chabrowy materiał

– kartonowe kółeczko posłuży nam jako trzonek

– powlekany tukan w kolorze czarnym oraz tasiemka do owinięcia

– trzy przekładki, perełki granatowe i pręciki 

– klej na gorąco i „tealight” nad którym będziemy podgrzewali nasz klej.

Zaczynamy od przygotowania sobie bazy czyli owijamy tukan czarną tasiemką podklejając go klejem wtedy mamy pewność, że się nie osunie. Warto przed użyciem tasiemkę przypalić wtedy nie będzie nam się snuła – najlepiej oba końce.

 

Dlaczego oklejamy tukan tasiemką?

To bardzo proste – tukan jest powlekany i gładki jeśli przykleimy do niego nasz kwiatek możemy być pewni, że odpadnie. Tasiemka tworzy chropowatą powierzchnię co sprawi, że kanzashi się nie odklei tak łatwo w czasie użytkowania spinki.

Kolejnym etapem przygotowania jest nasz trzonek. Kartonowe kółeczko oklejone materiałem jest bardzo dobrym nośnikiem płatków. Usztywnia płatki i utrzymuje formę co za tym idzie ułatwia proste przyklejenie kanzashi na tukan.

Kartonowe kółeczko przyklejamy na lewej stronie materiału. Kolor kwadracika na trzonku powinien być tego samego koloru co kolor kwiatka w naszym przypadku jest to czarny. Obcinamy rogi materiału tak aby powstało nam kółko a następnie nacinamy sam materiał i przyklejamy do środka powstałe „płatki”. Tak mamy wykończony kolejny element przydatny do zrobienia kanzashi.

Kolejnym etapem będzie wykonanie płatków. Postanowiłam zrobić dwukolorowy kwiat z czarnych i chabrowych płatków o owalnych kształtach zwanych dalej „okrągłymi”. Do tego wykorzystuję dwa kolory płatków – czarny i chabrowy o wymiarach 5 cm na 5 cm. Podwójne płatki nie są niczym innym jak płatkami okrągłymi włożonymi jeden w drugi. Najpierw wykonuję środkowy – w naszym przypadku jest to chabrowy i topiąc sam czubek złożonego płatka nad świecą – sklejam go. Następnie składam kwadrat czarny ale zanim go przypalę nad świeczką wkładam do niego chabrowy płatek wykonany chwilkę wcześniej. Dopasowuję dokładnie i sklejam razem podpalając od spodu aby materiał się nie snuł. W taki sposób wykonuję 5 sztuk takich płatków. Instrukcja niżej.

Dokładną instrukcję wykonania płatków „okrągłych” i „ostrych”opisałam tutaj.

Kolejny etap to przyklejanie gotowych płatków na kartonowe kółko oklejone materiałem. Robimy kwiatek z pięciu płatków i warto podzielić sobie wizualnie kółko na pięć części. Robię małą dziurkę i zaznaczam nią środek koła. Pamiętajcie aby końcówki sklejonego płatka nie sięgały tej dziurki ponieważ przyjdą kolejne cztery sztuki i musimy mieć miejsce do ich wklejenia. Jeśli przykleimy zbyt blisko środka możecie być pewni, że będzie krzywo przyklejone. Klej rozgrzewamy nad świeczką, starajcie się to robić od boku płomienia a nie od góry – klej nie przybierze czarnego koloru. Klej nakładamy na końcówkę płatka a nie na kółko wtedy jesteście w stanie dozować odpowiednią ilość kleju. Precyzja tutaj jest najważniejsza z racji tempa schnięcia kleju – nie będzie możliwości przyklejenia drugi raz. Po wklejeniu wszystkich płatków możemy zająć się wklejaniem przekładki.

Przekładki są to elementy metalowe często w kolorze srebrnym o różnych kształtach. Można zakupić je na polskim rynku służą do wytwarzania sztucznej biżuterii i można znaleźć je w dziale „komponentów”. Mam do wyboru trzy różnej wielkości przekładki. W tym projekcie użyję wszystkich trzech. Najpierw sklejam przekładki ze sobą aby precyzyjnie przykleić je na środku. Następnie wklejam perełkę granatową i po wyschnięciu jestem gotowa do nałożenia kleju i wklejenia przekładek w serce kwiatka.  Klej starajcie się uformować w taki stożek. Jest to dodatkowa stabilizacja przyklejonych płatków – powstały kształt w formie leja trzeba wypełnić klejem. Z doświadczenia wiem, że nakładanie kleju do środka kwiatka jest trudne i wręcz niemożliwe w taki sposób aby był niewidoczny. Warto nałożyć klej na przekładkę jeśli do tego czasu wystygnie nie ma kłopotu z podgrzaniem nad świeczką – do tego raczej proponuję już użyć narzędzia jakim jest pęseta. Wklejamy przekładki i czekamy chwilkę aby wystygło. W tym czasie możemy przygotować sobie pręciki do ich wklejania.

Odmierzamy długość nam potrzebną i obcinamy nadmiar sznureczka. Następnie za pomocą kleju sklejamy ich końce. Po przygotowaniu wszystkich pręcików możemy przystąpić do ich wklejania. Odrobinę kleju nanosimy na koniec pręcików i wklejamy ostrożnie pod przekładkę. 

Można pręciki wklejać zanim dokleimy przekładkę w tym przypadku jest to obojętne i zależne od tego jak komu wygodniej. 

Kolejnym etapem jest przyklejenie całego gotowego kwiatka na tukan. Rozgrzewamy klej i mocujemy kanzashi w taki sposób aby jeden płatek kwiatka pokrywał się z linią tukana – dlaczego? – będziemy mieli miejsce do wklejenia listków a co najważniejsze, będą miały oparcie na tukanie. Przygotowujemy trzy płatki „ostre” w dwóch kolorach (instrukcja tutaj), oraz pięciu małych w kolorze chabrowym. Małe płatki z 3 cm wklejam między duże „okrągłe” płatki a trzy podwójne duże będą służyły jako listki. Po wklejeniu ostatnich listków zostawiam na kilka sekund aby klej wysechł dokładnie. W taki sposób powstaje nasz końcowy tukan.