Instrukcje,  Pozostałe

Materiał – z czego robić?

Pracując nad E-bookiem doszłam do wniosku, iż opracowane już działy i wątki będę zamieszczała w formie wpisów bloga, a potem wszystko zbiorę razem i wrzucę w formie e-booka. Zaczynamy naszą przygodę od początku. Z wpisu dowiecie się jak dobrać materiał, z czego najwygodniej robić i jak go przygotować. Dostaję dużo pytań odnośnie samego materiału.

Jedwab
Jedwab

Zacznijmy od materiału, który stosują mistrzowie rękodzieła.Oryginalnie pracują na jedwabiu. Nie trzeba chyba mówić skąd jedwab się bierze, jego produkcja jest bardzo żmudna i zależy od jedwabników. Chińczycy przez długi czas bronili tajemnicy jego wytwarzania co sprawiało, iż materiał był luksusowy. Jedwab wysokiej klasy, cienki jak bibuła, ale bardzo efektowny w końcowym etapie. Po odpowiednim spreparowaniu go składa się idealnie – jest to materiał stworzony do takiej pracy. Wydaje się mieć same zalety jednak wadą jest – cena. Metr dobrej jakości jedwabiu to koszt rzędu nawet powyżej 100 złotych. Ja osobiście nie pracowałam na tym materiale z racji właśnie ceny. Trzeba znaleźć dobrą hurtownie materiałów, ale to nie gwarantuje dostępność jedwabiu jak i przystępną cenę. Dla początkującego jedwab jest zbędnym wydatkiem ponieważ ucząca osoba wiele „napsuje” płatków nim uzyska wymarzony efekt. Osobiście ucząc się próbuję nowych rzeczy i wiele z tych innowacji ląduje w koszu. Gdybym pracowała na jedwabiu można powiedzieć, że majątek wyrzucam w błoto.

satyna z bali
satyna z bali

Satyna to nie to samo co bawełna satynowa. Bardzo wdzięczny materiał do robienia kanzashi. Niestety w wielu sklepach czy hurtowniach nie potrafią określić czy posiadają satynę czy bawełnę satynową. Tak prawdę mówiąc ja też nie. Muszę polegać na wiedzy sprzedawcy i nadzwyczajnie mu zaufać. Zaletą satyny jest na pewno cena. Jest tańsza w porównaniu do jedwabiu, jednak również jak on wymaga odpowiedniego przygotowania do pracy. Satyna to materiał lekki i bardzo wiotki dlatego usztywnienie go jest konieczne. Wadą jest palność materiału i czas przygotowania. Niestety bardzo często zostawia ślady po przypalaniu go nad świecą, a przycinanie na odpowiednie kwadraty jest czasochłonne. Zaletą jest to iż z takiego kawałka materiału jesteśmy w stanie wyciąć kwadraty o dużych wymiarach wedle potrzeby danego projektu.

wstążka satynowa
wstążka satynowa

Wstążka satynowa lub atłasowa. Wiele razy dostałam pytanie czy robić ze wstążki atłasowej czy satynowej. Nie ma w sumie różnicy – wielokrotnie spotkałam się z tym iż używano tych dwóch nazw do określenia takiego samego materiału. To nie przypadek. Satyna jest rodzajem atłasu – co za tym idzie jest to też atłas. Nie jest błędem używanie obu form ponieważ określają ten sam produkt. Wstążka jest najbardziej polecanym materiałem dla osoby początkującej. Po pierwsze – kolorystyka – można kupić wstążki w prawie 100 różnych odcieniach. To spory wachlarz możliwości kolorystycznych co sprawia iż kanzashi mieni się barwami jak paw w słońcu. Po drugie łatwość przygotowania kwadratów – to kwestia chwili, aby mieć gotowe kwadraty. Uzależnione są jedynie od szerokości wstążki. Po trzecie – cena – w porównaniu z jedwabiem jest tania. Po czwarte – nie trzeba wstążki usztywniać ani preparować, jest od razu gotowa do użycia.

Co dla jednych jest zaletą – dla innych może być wadą. Szerokość wstążek zazwyczaj nie przekracza 5 cm co już powoduje ograniczenia w kwestii wielkości kwadratów. Do wady można zaliczyć wiotkość – bez przygotowania wstążka jest na pewno trwalsza niż lejący się jedwab, ale często po jakimś czasie traci formę. Osobiście wstążki używam tylko w kolorze srebrnym bądź złotym.

podszewka poliestrowa
podszewka poliestrowa

Podszewka poliestrowa to materiał sztuczny, ale łudząco podobny do satyny. Można się na prawdę pomylić. Jest do kupienia w balach jak satyna, jednak jej zaletą jest struktura materiału. Podszewka jest bardzo cienkim materiałem i wymaga uprzedniego przygotowania, ale połyskliwość i łatwość w składaniu przemawia na jej korzyść. Ten rodzaj materiału jest dostępny w każdym sklepie z materiałami w bardzo niskich cenach. Można zakupić go dużo i dużo również zmarnować w czasie nauki. Wadą jest snucie się materiału – jednak przypalanie nad świecą jest dobrym wyjściem z tej sytuacji. Po odpowiednim przygotowaniu podszewki materiał składa się jak papier i nie ma kłopotu z utrzymaniem formy. Do wad można zaliczyć również dostępność kolorów. Niestety nie ma ich tak wiele jak w przypadku wstążek satynowych, ale mam nadzieję, że to w przyszłości nie będzie problemem. Gotowe kanzashi z poliestru wygląda tak samo jak z wysokiej jakości satyny.

Reasumując.

Dobór materiału jest nie mniej ważny jak ozdobne koraliki czy nakładki. Dla początkującego polecam dwa rodzaje jeden to podszewka a drugi wstążka. Podszewka jest tania, a zapewniam iż na początku wiele rzeczy nie będzie wychodziło i na naukę tani materiał w sam raz. Jedynie trzeba popracować nad usztywnieniem tego materiału – to wymaga czasu i cierpliwości. Wstążka jest dla osób nieco mniej cierpliwych, ale również dobra propozycja dla początkującego, nie wymaga usztywnienia a uzyskanie kwadratów to kwestia chwili.