Ciekawostki,  Instrukcje,  Kanzashi

Materiał – jak zrobić trzonek.

Jak zrobić trzonek.

Mamy już omówione podstawowe rzeczy, jakie są nam potrzebne do rozpoczęcia zabawy z kanzashi – materiał i narzędzia. Możemy przystąpić do dalszej pracy. Hana tsumami kanzashi robimy na trzonkach. Osobiście nazywam to „trzonkiem” ze względu na to, że nie znam oryginalnej nazwy. Niemniej jednak bez niego ciężko zrobić kanzashi. Do wykonania trzonka potrzebujemy następujących materiałów: kartonowe kółko, drucik florystyczny lub jubilerski, narzędzia oraz materiał.

trzonek
trzonek

trzonek

Ze sztywnego kartonu wycinam kółko. Do odrysowania używam monet 50 gr lub 5 zł, jednak w przypadku, gdy potrzebuję większe z pomocą idzie mi szpulka od drucika jubilerskiego. Jakiej grubości drut wybrać. W przypadku jubilerskiego nie ma większego kłopotu, jednak w przypadku florystycznego już rodzą się pytania. Ja jestem w posiadaniu dwóch różnych grubości 0.9 i 1.2 mm – jeden i drugi są za grube na trzonki – proponuję 0.5 mm, który jest dostępny na naszym rynku i jego grubość jest wystarczająca do tego. Obecnie używam 0.9 mm z racji tego, że nie znałam właściwości tego materiału i z czystej niewiedzy zakupiłam taki gruby. Oczywiście nadaje się jednak z jego giętkością jest różnie. 0.9 mm używam do typowych szpilek kanzashi jednak w przypadku grzebyków już zamieniam go na jubilerski. Drut 1.2 używam do wykonania nietypowych szpilek. Czasami projekty wymagają użycia innego rodzaju szpili niż standardowe kokówki i 1.2 mm w tym momencie nas ratuje. Często dostaję dwa pytania:

„czy drut florystyczny może być w osłonie plastikowej”. Domyślam się, że są to druty do sztucznych kwiatów w plastikowej otoczce, ale odradzam ten rodzaj drutu. W dalszych etapach pracy istnieje możliwość, że będziemy potrzebowali przyczepić kaznashi do grzebyka czy kokówki i taki drut może nam nieźle utrudnić to zadanie. Stanowczo odradzam.

„jakiego kartonu używać”. Tutaj nie ma takiego kłopotu. Jeśli nie macie kartonu może posłużyć nam kartka bloku technicznego, jest sztywniejsza i stanowczo wystarczy do tego. Ja mam kilka kartonów z bloku rysunkowego. To ostatnie – zazwyczaj usztywniane karty bloku rysunkowego. Odradzam karton karbowany lub falisty – to jest zbyt grube i łamliwe.

Przedstawię dwa rodzaje trzonków, które w etapie końcowym spełniają tę samą funkcję jak i tak samo wyglądają z drobną różnicą, którą wyjaśnie.

Trzonek z drucika jubilerskiego.

Taki trzonek z giętkim drucikiem jest uniwersalny. Można go przyczepić do wszystkiego i dobrze się trzyma. Ja osobiście jubilerskiego używam w przypadku, gdy ozdobę montuję na grzebyku lub drobnej wsuwce bądź kokówce. Z kartonu wycinamy kółko w tym przypadku wzorem jest moneta 50 gr.

trzonek

Po wycięciu kółka, za pomocą szpilki lub pęsety robię dwie blisko siebie dziurki abym mogła przez nie przewlec drucik. Odmierzam drucik jubilerski i zginam go w pół i takim podwójnym drucikiem przewlekam kartonowe kółko.

RADA: lepiej w etapie późniejszym odciąć drucik niż miałoby go braknąć. Zawsze starajcie się mieć go w zapasie.

Z materiału w jakim kolorze będzie kwiatek wycinam kwadrat i robię w nim również dwie dziurki i przewlekam drucik.

trzonek

Następnie podklejam kartonik klejem i przeciągam materiał do samego kółka. Dwa druciki zwijam ze sobą do samego końca. Brzeg białego materiału obcinam w koło oraz nożyczkami nacinam wystające brzegi. Powstał nam taki dziwaczny „kwiatuszek”. Za pomocą kleju do środka przyklejamy rąbek materiału.

trzonek trzonek trzonek trzonek

Po zaklejeniu można lekko brzeg kółka przypalić nad świeczką. Tak powstał nam trzonek z drucika jubilerskiego. Bardzo dobrze montuje się go na grzebykach, bo można go z łatwością przewlec między ząbkami. Taki trzonek również można zastosować do montażu na kokówce lub wsuwce do włosów.

Trzonek z drucika florystycznego.

Tak jak powiedziałam – ja posiadam grubość 0.9 mm i stanowczo jest za gruby. Polecam 0.5 mm i gwarantuje, że jest wystarczającej grubości. W przypadku drucika florystycznego będziemy potrzebowali narzędzi, aby go pociąć i wygiąć. Nie warto tępić sobie nożyczek na drucikach nawet jeśli są bardzo cieniutkie. Tak jak w poprzednim wypadku przygotowujemy taki sam kartonik i z niego wycinamy kółko. Następnie drucik florystyczny przycinamy na odpowiednią długość (wedle potrzeby danego projektu) i końcówkę wyginamy w sposób następujący.

trzonek

Powstały haczyk będzie nam dobrze trzymał kartonu jeśli podkleimy go klejem na gorąco. W kartonowym kółku robię jedną dziurkę na środku kółka szpilką lub pęsetą. Przeciągam drucik przez dziurkę i haczyk smaruję klejem.

trzonek

Następnie z tego samego materiału z jakiego będę wykonywała kanzashi wycinam kwadrat i robię jedną dziurkę na środku przez którą przewlekam drut florystyczny podklejając troszkę klejem na gorąco. Obcinam brzegi w koło i tak samo jak w przypadku wcześniejszym nacinam wystający materiał. Wszystkie zaklejam do środka – opalam brzeg nad świeczką i gotowe.

trzonek

Tak powstaje trzonek z drucika florystycznego. Jest gotowy do naklejania na niego płatków. Taki trzonek można zamontować do kokówki i wsuwki. Nie bardzo nadaje się do zamontowania na grzebyku, ale to kwestia wypracowania swojej metody.

Trzonek bez drucika.

Istnieją projekty, w których nie jest potrzebny do niczego trzonek z drucikiem. W przypadku klejenia kaznashi do spinek typu – tukan, bądź wszelakich innych spinek, klamerek czy opasek na włosy – drucik może przeszkadzać i być zupełnie niepotrzebny. W takich projektach wykonuję samo kółko oklejone materiałem. Staraj się wykonywać je zawsze z kartonowym kółkiem – jest ono materiałem, który utrzymuje formę kwiatka co sprawi wrażenie bardziej solidnego i trwalszego.

Reasumując: Trzonek w gruncie rzeczy jest podstawą do dobrego zamontowania kanzashi na innych elementach jak grzebyk wsuwka czy kokówka. Trzyma formę kanzashi i sprawia wrażenie solidniejszego. Zachęcam do używania tych podstawowych metod.