Ciekawostki,  Pozostałe

Laleczki Kokeshi – pamiątka z Japonii.

Dostałam kilka pytań odnośnie znanych na całym świecie lalek kokeshi, które słyną jako typowe pamiątki z Japonii. Nie jestem znawcą w tym temacie, ale można zagłębić się w temat. Zapraszam na krótkie kilka zdań o tej fascynującej sztuce. Osobiście lubię Kokeshi i posiadam w formie breloka do telefonu.

Bardzo charakterystyczne drewniane lalki malowane ręcznie o bardzo specyficznej budowie. Lalki kokeshi zaczęto produkować w okresie Edo. Jak można zauważyć okres ten jest uznawany za najbardziej prężny okres w historii Japonii, z powodu szybkiego rozwoju sztuki. Również hana tsumami kanzashi kreowało się w tej epoce. Wracając do laleczek. Pierwsze sztuki zostały wyprodukowane w północno-wschodnim rejonie Japonii znanym również jako region Tohoku. Ogólnie przyjmuje się iż w czasie ostrych zim ówcześni rzemieślnicy produkowali laleczki na sprzedaż bogatym turystom licznie przybywającym do gorących źródeł. Były formą luksusowych pamiątek, na które stać było nielicznych, a później zaczęto przypisywać im nawet boskie moce. Na szczęście to przeszłość. Przyjmuje się, że jest 11 różniących się od siebie rodzajów kokeshi. Każdy ze stylów odpowiada jakiemuś regionowi Japonii. To tak jak u nas w Polsce również mamy charakterystyczne wzory dla danego regionu – inny kaszubski, inny góralski czy śląski. W podobny sposób rozróżniano style lalek kokeshi oto te regiony: Tsuchiyu, Togatta, Yajiro, Naruko, Sakunami, Yamagata, Kijiyama, Nanbu, Tsugaru, Zao-Takayu i Hijioro. Pomimo iż style różnią się w zależności od regionu to jednak lalki mają wiele cech wspólnych. Ich budowa jest bardzo prosta. Duża okrągła głowa i cylindryczny kształt tułowia. Charakterystyczną cechą jest wyraźny brak kończyn i żywe kolory. Głowy znacznie większe a twarze podkreślone tylko konturami oczu i ust. Pierwotnie kokeshi prawdopodobnie nie były malowane, ale na szczęście w chwili obecnej wybór kolorystyczny jest bardzo duży. Kokeshi są wykonywane ręcznie – przynajmniej powinny być. Urokiem lalek kokeshi wykonanych ręcznie jest to, iż nie powtarzają się nigdy. Ręcznie nie da się wykonać drugiej identycznej lalki – zawsze będzie się różniła drobnym szczegółem. Ich wyraz twarzy mówi wiele. Artysta może sprawić, że będą uśmiechnięte, kapryśne, smutne czy śmiertelnie poważne. W chwili obecnej jest wiele lalek kokeshi dostępnych na naszym polskim rynku. Kolorowe, różnego kształtu i o różnej budowie. Jak to w naszym współczesnym świecie istnieją różne wariacje. Mnie najbardziej zaskoczyła seria kokeshi z filmu Star Wars albo Batmana i Robina.

Zdjęcia pochodzą z sieci. Zachęcam do oglądnięcia krótkiego filmu ukazującego w jaki sposób powstaje lalka Kokeshi. Dla mnie mistrzostwo w tym fachu, a precyzja pędzla zwaliła mnie z nóg. Polecam.