Ciekawostki,  Moje prace,  Pozostałe

Kryształy Swarovskiego

Luksus czy zwykłe szkiełko?

Niestety w Polsce wciąż kryształy Swarovskiego uznawane są za wyroby luksusowe. Wszyscy znamy i rozpoznajemy te kryształy wykorzystywane do wytwarzania biżuterii i nie tylko.

swarovski_logo

Czym są w takim razie kryształy? No nic innego jak szkło. Tak. Moi drodzy to jest pięknie wyszlifowane szkło kryształowe, które nawet u nas w Polsce jest produkowane. Szkło kryształowe lub potocznie zwane szkłem ołowiowym to nic innego jak odmiana niezwykle przezroczystego i bezbarwnego szkła. Stosuje się do produkcji przede wszystkim wyrobów dekoracyjnych. Jednak cofnijmy się w czasie i dowiedzmy się kim był Swarovski? Daniel Swarovski był Czeskim rzemieślnikiem żyjącym w przełomie wieku 19 i 20. Zajmował się obróbką szkła i kryształu a dzięki swojemu wynalazkowi jakim była maszyna do obróbki szkła został najsłynniejszym rzemieślnikiem ubiegłego wieku. Po opatentowaniu swojego wynalazku uciekł do Austrii gdzie dzięki zasobom wód mógł napędzić swoją fabrykę. To jego potomkowie stworzyli kryształy imitujące diamenty – zwane cyrkoniami, które podbiły rynek nie tylko jubilerski ale również rynek mody. Zaczęto wykorzystywać kamienie Swarovskiego w modzie, gdzie na specjalne zlecenie domu mody Dior wynaleziono metodę do dziś stosowaną. Pokrywanie szkła od spodu cienką warstwą metalu miało dać efekt krystalicznej czystości i blasku.

Dziś majątek się niesamowicie rozrósł a kryształy wciąż kuszą nas swoim blaskiem i czystością. W chwili obecnej majątek firmy to ponad 8 mld euro! Kto wie – może właśnie w tej chwili już znacznie więcej. Rodzina Swarovskich w doskonałej kondycji utrzymuje firmę jak i firmy córki. Jakby to ująć… Niby szkło – a jakiż majątek można zbić na „byle szkle”. Wyroby jubilerskie z tych kryształów od wielu lat cieszą się niesamowitym wzięciem. Osobiście posiadam kilka rzeczy z kryształami Swarovskiego i na pewno moja kolekcja się powiększy. Oto kilka przykładów wyrobów jubilerskich – czyż nie są one piękne?

 

A jak ma się do tego kanzashi? Rzec mogę – rewelacyjnie. To niesamowicie wdzięczne kamienie, które komponują się we wszelakich projektach idealnie, jakby to było ich przeznaczenie. Ja również ostatnimi czasy zachwycona a raczej opętana ich blaskiem zaczęłam tworzyć moje kanzashi z kryształami Swarovskiego. Pięknie się prezentują.

 

Przyznać muszę, że jestem opętana kryształami – bo miłością tego już nie można nazwać 🙂 Już niedługo kolejne moje kanzashi z kryształami Swarovskiego – na taki luksus każdy może sobie pozwolić.