Co to jest kanzashi?

Kanzashi to tradycyjna japońska ozdoba do włosów noszona przez kobiety do kimono. To bardzo ogólnie powiedziane ponieważ samo słowo „kanzashi” odnosi się do określenia ozdób do włosów. Historia powstawania jest bardzo długa, ale uznaje się iż sam wyraz „kanzashi” bierze się od zlepku dwóch słów „ka-zashi” czyli w naszym wolnym tłumaczeniu „patyk z kwiatami” lub „kwiaty na patyku”.

Ozdoby noszone są przez młode kobiety Maiko (uczennice na Gejsze) oraz przez bardziej dojrzałe Gejsze. Od jakiegoś czasu zauważa się chęć powrotu młodych Japonek do ozdabiania codziennych fryzur kanzashi, przez co łączą tradycję i nowoczesność.  

 Ja od lat zafascynowana jestem tworzeniem hana tsumami kanzashi.  To piękne ozdoby w formie grzebienia bądź szpilki przyozdobione kwiatami. Hana tsumami kanzashi wykonywane są z jedwabiu najwyższej jakości, często farbowanego na przeróżne i dość odważne kolory. Nie ma co się dziwić – te ozdoby przede wszystkim noszą Maiko, które są jak motyle – im bardziej kolorowa tym piękniejsza.

Na Polskim rynku zdobycie białego jedwabiu jest prawie niemożliwe i bardzo kosztowne, dlatego postanowiłam rozpocząć pracę na satynie. Materiał dostępny u nas w każdym sklepie czy hurtowni a przede wszystkim tani. Staram się wykonywać moje kanzashi tradycyjną metodą, ale wypracowałam sobie własny styl i sposób ułatwiający mi pracę. Dzięki ciągłej pracy i spędzania wielu godzin w pracowni chcę dojść do perfekcji, jednak przede mną długa droga.

Poniżej kilka zdjęć Maiko i kanzashi.