Ciekawostki,  Kanzashi,  Pozostałe

Kanzashi i miesiące w roku.

Rozpoczynając nową przygodę z blogowaniem postanowiłam odświeżyć wpis odnoszący się do zależności między wzorami kanzashi a miesiącami roku. Dla przeciętnego Polaka nie ma znaczenie w jaki sposób kobieta udekoruje sobie włosy, czy to kwiatkiem czy motylkiem czy też zwykłą perełką. W świecie Gejsz i Maiko wszystko ma swoje znaczenie, ich świat żyje zgodnie z tradycjami od wielu lat a społeczność hanamachi są zamknięte na trendy napływające z zewnątrz.

Hanamachi – to dzielnice miast oficjalnie zaliczanych do dzielnic gdzie pracują i mieszkają Gejsze i Maiko. Jest to zabudowa szeregowa z czasów Edo charakteryzująca się drewnianymi domami z zasuwanymi drzwiami, herbaciarniami oraz wszechobecnymi gejszami. W Kioto jest pięć takich dzielnic: Gion Higashi, Gion Kobu, Pontocho, Miyagawacho, Kamishichiken.

Kioto było oficjalną stolicą Japonii przez prawie tysiąc lat do czasu aż zostało nim Tokyo. Dzięki temu w Kioto zachowały się dzielnice hanamachi w doskonałej kondycji objęte najwyższą opieką konserwatora zabytków. Istnieje najstarsza dzielnica zwana Shimabara jednak w ta dzielnica niestety jest już martwa. Istnieje tylko jedna herbaciarnia Sumiya i jedna okiwa ale została przekształcona w muzeum gdzie dla gości i odwiedzających turystów organizuje się przedstawienia i pokazy artystyczne z udziałem Tayu. Pozostałe dzielnice noszą wspólną nazwę Gokagai w wolnym tłumaczeniu „pięć dzielnic kwiatów”. 

Jednak wracajmy do tematu wpisu. Rozpocznijmy odliczanie miesięcy.

Styczeń 一月 Ichigatsu  
Kanzashi stycznia są zmienne, ale zazwyczaj mają związek z Nowym Rokiem. w 1999 roku był to tradycyjny bączek koma, ale jak już wspomniałam to zmienna tradycja. Maiko w tym czasie do włosów przypina z prawej strony spinkę z wysuszonymi kłosami ryżu ozdobioną papierowym gołąbkiem – tutaj ciekawostka – gołąbek nie ma oczu. Maiko dorysowuje jedno oko, a o dorysowanie drugiego prosi osobę, którą bardzo lubi lub ceni. Innymi motywami stycznia są jasnozielone liście bambusa, ptaków (wspomniane gołębie czy żurawie), sosny (matsu) i kwiatów takich jak zimowa chryzantema czy kwiaty śliwy.

 

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12