Instrukcje,  Kanzashi

Instrukcja Kanzashi – opaska

Witajcie!

Przygotowania do Jarmarków w Chorzowie trwają i w chwili obecnej mam tydzień robienia opasek. Wiele rzeczy jeszcze jest do zrobienia a czasu mało, ale mam nadzieję, że na Jarmarki przygotuję się lepiej niż na TJF3. Jeszcze nie robiłam instrukcji na temat opasek, więc to wspaniała okazja, aby to nadrobić. Krok po kroku pokażę w jaki sposób wykonuję opaskę taką jak na poniższym zdjęciu.

Zapraszam!

opaska kanzashi

Do przygotowania:

Opaska kauczukowa lub plastikowa, tasiemka atłasowa (satynowa), satyna kremowa usztywniana o wymiarach 2.5 cm oraz 3 cm, zielona satyna do wykonania listków, pręciki do kwiatków (kremowe i czerwone), metalowe przekładki i pół perełki, tusz czerwony wraz z pędzlem do tuszowania oraz narzędzia jak pęseta, nożyczki, kleje, świeczka + zapalniczka.

Przygotowujemy opaskę. Mam w tym przypadku kauczukową opaskę bardzo cienką w kolorze nieciekawego zielonego. Nic nie szkodzi – wystarczy owinąć ją tasiemką i od razu zmieni swój wygląd. Owijam tasiemką 6 mm w kolorze białym – tutaj kolorystyka jest uzależniona od koloru ogólnego projektu.

Nasza zielona opaska zmieniła kolor na biały i stanowi bazę naszej opaski. Teraz zajmiemy się bazą filcową aby nasza kompozycja kwiatowa miały na czym się trzymać. Robię dwa rodzaje opasek. Jedna nie ma filcowego podklejenia to w przypadku gdy wzór jest po linii opaski, jednak gdy kwiaty wychodzą poza linię opaski już przygotowuję filcową bazę. W tym przypadku kompozycja jest dość rozbudowana więc będę potrzebowała filcu. 

Z białego sztywnego filcu wycinam coś na wzór listka z zaokrąglonymi końcami. Przyklejam go w taki sposób aby powstała w miarę równa powierzchnia. Na tej bazie będę przyklejała kremowe kwiatki. Baza pod opaskę jest kompletna. Możemy zająć się teraz cięciem materiału i robieniem płatków.

Wymyśliłam sobie, iż nasza kompozycja będzie miała jeden większy kwiat i cztery mniejsze. Małe kwiaty wykonuję z kwadratów o boku 2.5 natomiast jeden duży z kwadratu o boku 3 cm. Postawiłam w tym projekcie na płatki okrągłe. Jak je zrobić zapraszam tutaj.

Zrobiłam z sześciu płatków ponieważ lepiej się komponują niż z pięciu. Płatek po płatku przykleiłam wszystkie kwiaty jakie zaplanowałam. Oczywiście filc prześwituje między kwiatami, jednak nie ma się czym przejmować. Będziemy w dalszym etapie pracy kamuflować widoczny filc. Mam już wykończone wszystkie kwiaty – teraz czas na tuszowanie. Wybrałam kolor czerwony.

Zakończyłam etap tuszowania gąbką kuchenną i mogę przyznać, że przeskoczyłam na trudniejszy dla mnie level – otóż teraz tuszuję pędzlami. Czy łatwiejszy – nie wiem, ale stanowczo jest bardziej precyzyjny. W czasie, gdy tusz dosycha pod lampą – mogę przygotować przekładki metalowe. 

Do wklejania pół perełek do przekładki używam kleju w żelu. Aplikacje perłowe posiadają klej jednak jest to nietrwałe. Za pomocą pęsety usuwam warstwę kleju z perełek i przyklejam na klej żelowy do przekładek. Jest to trwalsze a żelowa forma kleju sprawia, że po wyschnięciu nie widać go w ogóle. Przekładki metalowe zostawiam do wyschnięcia – to trwa ok 10  minut – klej jest szybko schnący co ułatwia pracę i po krótkim czasie można już przykleić przekładki.

W czasie gdy przekładki metalowe i tusz na kwiatach schnie – zajmuję się robieniem listków. To jedna z form kamuflowania wystającego filcu. Oczywiście jeśli filcu jest na prawdę dużo warto przyciąć nożyczkami. W moim przypadku za dużo nie ma więc nie wymaga to przycinania. Listki wykonuję z kwadratów 2.5 cm z ciemnego koloru. Płatki ostre można wykonać jak w tym opisie.

Listki robię podwójne, ale można również potrójne w zależności od gustu. Liście wklejam w płatki zakrywając tym wystający filc zza kwiatów. Nasze przekładki już wyschły i również je przyklejam.

Już prawie wszystko jest gotowe – pozostały pręciki do przyklejenia. Kolory pręcików mam takie jakie użyłam w projekcie czyli czerwony i kremowy. Mieszam je razem i powstają mini bukiety pręcików. Za pomocą kleju na gorąco doklejam je w miejscu, gdzie jeszcze widać filc. Ostatnie poprawki i skończona opaska. 

Mam nadzieję, że instrukcja jest czytelna i prosta. Życzę miłej zabawy 🙂