Instrukcje,  Kanzashi

Instrukcja 2 – podstawowe płatki.

Witajcie.

Z racji iż coraz częściej dostaję pytania odnośnie podstawowych metod robienia płatków, postanowiłam przygotować krótką instrukcję jak je wykonać. Prawdę mówiąc są dwa podstawowe kształty płatków, na których bazuję. Oczywiście w późniejszych etapach można je bardziej komplikować i urozmaicać – nie mniej jednak podstawowe wzory są dwa.

płatki
płatki – podstawowe kształty

Nazywam je „okrągły” oraz „ostry”. Prawdę mówiąc nie wiem jaką posiadają oryginalną nazwę, ale wiem jak je wykonać w kilku krokach. Do ich przygotowania potrzebujemy dwóch kwadratów 6×6. Użyłam różnych kolorów aby pokazać jak zrobić podstawowe kształty płatków.

Kwadraty 6×6

Płatek „okrągły” – jasny niebieski.

Przygotowany wcześniej kwadrat 6×6 cm składam w połowie jak pokazuje pęseta (zdjęcie 1). Powstały trójkąt znowu składam w połowie (zdjęcie 2). Powstaje nam taki oto kształt jak na zdjęciu 3 przypominający złożone skrzydła motyla. Oba skrzydełka składamy do rogu na zgięciu i powstaje nam płatek jak na zdjęciu 4. Po przypaleniu świeczką mamy efekt końcowy na zdjęciu 5. Płatek okrągły można również wykorzystać do zrobienia listków.

Płatek „ostry” – chabrowy.

Kolejny kształt jest moim ulubionym i często z niego korzystam w różnych projektach. Jest szybki do wykonania i bardzo efektowny. Kwadrat składamy w połowie tworząc trójkąt (zdjęcie 1 i 2). Następnie znowu składamy go w pół (zdjęcie 3) i ponownie w pół sklejając koniec i przypalając nad świeczką. Mamy gotowy drugi rodzaj płatka.

Jak widzicie to nie było trudne. Oczywiście można poszaleć i kombinować, ale na sam początek wystarczą te dwa podstawowe płatki. Do czego wykorzystać można te dwa rodzaje kształtów? Zobaczcie kolejne zdjęcia – wykonane są z tych oto właśnie płatków.