Japonia

Hanami – Święto Wiśni

Rozpoczęła się Wiosna.

Tak jak my, Polacy mamy swoją chlubę w postaci „Polskiej Złotej Jesieni” tak Japończycy mogą się pochwalić najpiękniejszą Wiosną na świecie. Wspaniałe zjawisko nie tylko natury ale również mentalności ludzkiej. Hanami – bo o tym mowa – to początek wiosny a kwitnące drzewa wiśni (sakura) oczarowują nie tylko Japończyków, ale licznie przybywających na ten okres turystów. Chociaż nie do końca wiśnia jest zwiastunem wiosny. Przed wiśniami kwitną japońskie śliwy (ume). Nie dajcie się zwieść. To nie takie śliwy jakie my znamy. Ume to kwiaty moreli, nie wiedzieć czemu nazywają je japońską śliwą. W każdym razie chodzi o kwiaty moreli. To święto jest bardziej spokojne, że tak to ujmę i upodobali sobie je przede wszystkim ludzie starsi. 

kwitnaca-dom-wisnia

Wracając do hanami. 

Wiśnia to niewątpliwie symbol Japonii. Wszyscy musimy się zgodzić, że same kwiaty wiśni są piękne, delikatne i niesamowicie urzekające. Czym to tak na prawdę jest?

hanamiDla nas Polaków to egzotyczne święto. Większość z nas uważa, że Japończycy mają dużo świąt „dziwacznych” i z różnych okazji. Hanami to święto, gdzie Japończycy podziwiają kwitnącą wiśnię w swoim otoczeniu. Jednak to nie tylko naturalne zjawisko. Można to również nazwać masowym piknikiem. Kwiaty na drzewach utrzymują się około tygodnia może pięciu dni. Jest to wspaniały okres na to, aby urządzić sobie piknik w parku. Często duże firmy i korporacje organizują dla pracowników takie pikniki w okresie kwitnienia. Niewątpliwie to fajny pomysł 😉951e4eb3e71953eae830d7654b641dc309bfa448

Oczywiście w całej Japonii nie ma w jednym czasie hanami.  W okresie przedwiosennym w prognozach pogody często pojawiają się informacje o rozpoczęciu hanami w poszczególnych prowincjach co ułatwia zaplanowanie sobie spędzenia hanami w swoim ulubionym miejscu.  Jak wspomniałam to znakomita okazja do spotkań towarzyskich. To okres jeszcze chłodnych dni  jednak to nie przeszkadza w tym, aby mile spędzić czas na grach, zabawach i rozmowach z przyjaciółmi.  Jak wiadomo nie można ucztować święta z pustym brzuchem, bo kto to widział piknik bez jedzenia? W Polsce to by przecież nie przeszło – Japończycy pod tym względem nie różnią się od nas. Nie ma hanami bez jedzenia 😉 Lubią jeść a przecież wiadomo, że na powietrzu wszystko lepiej smakuje. Wiele koców  piknikowych zastawione jest bento i wspaniałościami z kuchni japońskiej. Bento box to pudełka z przygotowanym jedzeniem.

bento box

Bento to pudełka wykonane z różnego tworzywa o różnych kształtach i kolorach. Przeznaczenie jest jedno – jedzenie. Dla mnie osobiście przygotowanie bento to mistrzostwo nie tyle pod względem kulinarnym co raczej względem estetycznym. Majstersztyk dla mnie, poziom najwyższy… Jak tu teraz to zjeść?  Mnie byłoby żal tego ruszać. Patrzyłabym i podziwiała nie mniej niż kwiaty wiśni. 

Ogólnie mówiąc hanami to okazja do odpoczynku. Japończycy znani są ze swojej pracowitości, ale również z tego, że nie jest im obca zabawa i spotkania towarzyskie. Często zastanawiam się czy u nas w Polsce można byłoby wprowadzić takie ogólnokrajowe święto wiosenne? W sumie Polska znana jest na świecie z produkcji jabłek… może powinniśmy mieć swoje święto kwitnienia jabłoni? Polacy nie gęsi – swoje „hanami” mamy 😉 

Moim marzeniem jest być na hanami w Park Ueno w Tokio – może to mi się kiedyś uda 😉

ohanami-2